Loginradius - en to ja translation catalogue (102 entries)

en: Your account is currently inactive. You will be notified through email, once Administrator activates your account.
ja: あなたのアカウントは現在無効になっています。管理者は、アカウントをアクティブにしたら、あなたは、電子メールを介して通知されます。

en: Your email has been successfully verified. Now you can login into your account.
ja: あなたのメールアドレスが正常に検証されています。今、あなたはあなたのアカウントにログインすることができます。

en: Your Confirmation link Has Been Sent To Your Email Address. Please verify your email by clicking on confirmation link.
ja: あなたの確認のリンクがあなたのEメールアドレスに送信されました。確認リンクをクリックして、あなたの電子メールを確認してください。

en: Please verify your email by clicking the confirmation link sent to you.
ja: あなたに送られた確認リンクをクリックして、あなたの電子メールを確認してください。

en: Settings
ja: 設定

en: Please wait. This may take a few minutes
ja: しばらくお待ちください。これには数分かかる場合があります

en: Detected CURL. Please save changes
ja: カールを検出しました。変更内容を保存してください

en: Detected FSOCKOPEN. Please save changes
ja: fsockopenのを検出しました。変更内容を保存してください

en: Please check your php.ini settings to enable CURL or FSOCKOPEN
ja: CURLまたはfsockopenを有効にするには、php.iniの設定を確認してください

en: Problem in communicating LoginRadius API. Please check if one of the API Connection method mentioned above is working.
ja: LoginRadius APIの通信の問題。上記のAPI接続方法のいずれかが動作しているかどうか確認してください。

en: Uh oh, looks like something went wrong. Try again in a sec!
ja: ああええと、何かが間違っていたように見えます。秒後にもう一度試して！

en: Your API Secret is invalid. Please paste the correct API Secret from your LoginRadius Account
ja: あなたのAPIシークレットが無効です。あなたのLoginRadiusアカウントから正しいAPI Secretを貼り付けてください

en: Your API Key and Secret are valid. Please save the changes.
ja: あなたのAPIキーと秘密が有効です。変更内容を保存してください。

en: Please clear your browser cache, if you have trouble loading the plugin interface. For more information
ja: あなたがトラブルプラグインインターフェイスをロードしている場合、ブラウザのキャッシュをクリアしてください。詳細については、

en: click here
ja: ここをクリック

en: here
ja: ここで

en: and create one for FREE!
ja: そして無料で作成！

en: and
ja: と

en: Enable Plugin Now!
ja: 今すぐプラグインを有効にする！

en: How to set up an account
ja: アカウントを設定する方法

en: Plugin Installation, Configuration and Troubleshooting
ja: プラグインのインストール、設定およびトラブルシューティング

en: Discussion Forum
ja: ディスカッション·フォーラム

en: About LoginRadius
ja: LoginRadiusについて

en: If you liked our FREE open-source plugin, please send your feedback/testimonial to
ja: あなたが私たちの無料のオープンソースプラグインを好きなら、あなたのフィードバック/表彰状に送信してください

en: Please help us to
ja: 私たちに助けてください

en: translate
ja: 翻訳する

en: the plugin content in your language.
ja: あなたの言語でプラグインコンテンツ。

en: To activate the <strong>Social Login</strong>, insert LoginRadius API Key and Secret in the <strong>API Settings</strong> section below. <strong>Social Sharing does not require API Key and Secret</strong>.
ja: </ strong>のある[社会ログインを有効にするには、</ strong>のある[API設定でLoginRadiusのAPIキーと秘密を挿入するセクションを以下に。ある[ソーシャル共有には、APIキーと秘密</ strong>]を必要としません。

en: Your LoginRadius API key or secret is not valid, please correct it or contact LoginRadius support at <b><a href ="http://www.loginradius.com" target = "_blank">www.LoginRadius.com</a></b>
ja: あなたのLoginRadiusのAPIキーや秘密が有効ではありませんが、それを修正するか<B> hrefを="http://www.loginradius.com"ターゲット="_blank"> www.LoginRadiusでLoginRadiusサポートにお問い合わせください。comの過去</ a> </ b>を

en: Help
ja: 助ける

en: Use CURL
ja: cURLを使用

en: Use FSOCKOPEN
ja: にfsockopen使用

en: (How to get it?)
ja: （それを取得するには？）

en: API Key
ja: APIキー

en: API Secret
ja: APIの秘密

en: Login with Social ID
ja: ソーシャルIDでログイン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Medium
ja: 培地

en: Small
ja: スモール

en: How many social icons would you like to be displayed per row?
ja: どのように多くの社会的なアイコンは、行ごとに表示されたいですか？

en: What background color would you like to use for the Social Login interface?
ja: どのような背景色は、ソーシャル·ログイン·インターフェース用に使用したいと思います？

en: Leave empty for transparent. You can enter hexa-decimal code of the color as well as name of the color.
ja: 透明のために空のままにします。あなたは色だけでなく、色の名前の16進コードを入力できます。

en: User Email Settings
ja: ユーザの電子メール設定

en: Where do you want to redirect your users after successfully logging in?
ja: どこに正常にログインした後にユーザーをリダイレクトしたいのですか？

en: Default
ja: デフォルト

en: Redirect to account dashboard
ja: アカウントのダッシュボードへのリダイレクト

en: Where do you want to redirect your users after successfully logging out?
ja: どこが正常にログアウト後にユーザーをリダイレクトしたいのですか？

en: Do you want to allow new users to register through Social Login?
ja: あなたは、新しいユーザーがソーシャル·ログインを介して登録できるようにしたいですか？

en: YES, allow new users to register through Social Login
ja: YESの場合、新しいユーザーがソーシャル·ログインを介して登録することを許可

en: NO, do not allow new users to register through Social Login
ja: NOの場合は、新しいユーザーがソーシャル·ログインを介して登録することはできません

en: New users will not be able to login through Social Login
ja: 新規ユーザーは、ソーシャル·ログインを介してログインすることができません

en: Do you want to display the social network that the user connected with, in the user list
ja: あなたは、ユーザーリストで、ユーザが接続しているソーシャルネットワークを表示したいですか

en: YES, display the social network that the user connected with, in the user list
ja: YESの場合、ユーザー·リストでは、ユーザが接続しているソーシャルネットワークを表示

en: NO, do not display the social network that the user connected with, in the user list
ja: NOの場合は、ユーザリストでは、ユーザが接続しているソーシャルネットワークは表示されません

en: YES, automatically link social accounts to WP accounts
ja: はい、自動的にWPのアカウントにソーシャルアカウントをリンク

en: NO, I want my existing users to continue using the native WP login
ja: いいえ、私は私の既存のユーザーはネイティブWPのログイン情報を使用し続けたい

en: Do you want to apply the same changes when you update plugin settings in the main blog of multisite network?
ja: あなたはマルチサイトネットワークのメインのブログでプラグインの設定を更新する際に同じ変更を適用してもよろしいですか？

en: YES, apply the same changes to plugin settings of each blog in the multisite network when I update plugin settings.
ja: 私はプラグインの設定を更新する際、YESマルチサイトネットワーク内の各ブログのプラグインの設定にも同じ変更を適用します。

en: NO, do not apply the changes to other blogs when I update plugin settings.
ja: 私はプラグインの設定を更新する際、NO、他のブログへの変更を適用しないでください。

en: YES, let users use their social profile picture as an avatar
ja: はい、ユーザーがアバターとしての社会的プロフィールの写真を使ってみましょう

en: User Membership Control
ja: ユーザメンバーシップコントロール

en: Do you want to control user activation/deactivation?
ja: あなたは、ユーザーのアクティブ化/非アクティブ化を制御したいのですか？

en: You can enable/disable user from Status column on Users page in admin
ja: あなたは、adminでユーザーページのステータス欄からユーザを有効/無効にすることができます

en: NO
ja: ノー

en: What would you like to set as the default status of the user when he/she registers to your website?
ja: あなたは何を彼/彼女はあなたのウェブサイトに登録するときに、ユーザのデフォルトのステータスとして設定したい？

en: Active
ja: アクティブ

en: Inactive
ja: 非アクティブな

en: User Profile Data Options
ja: ユーザー·プロファイル·データオプション

en: Do you want to update User Profile Data in your Wordpress database, every time user logs into your website?
ja: あなたはWordpressのデータベース内のユーザープロファイルデータを更新したいですか、毎回ユーザーがあなたのサイトにログインした？

en: If you disable this option, user profile data will be saved only once when user logs in first time at your website, user profile details will not be updated in your Wordpress database, even if user changes his/her social account details.
ja: このオプションを無効にした場合、ユーザーがあなたのサイトに初めてログインしたときに、ユーザー·プロファイル·データは一度だけ保存され、ユーザープロファイルの詳細はあなたのWordpressのデータベースで更新、たとえユーザーの変更、彼/彼女の社会的なアカウントの詳細。されることはありません

en: YES
ja: はい

en: Do you want to enable Social Commenting for your website
ja: あなたは社会のウェブサイトのための注釈を有効にしますか

en: At the very top of the comment form
ja: コメントフォームの最上部に

en: After the 'Leave a Reply' caption
ja: 後キャプション'返信を残す"を

en: Before the comment form input fields
ja: コメントフォームの入力フィールドの前に

en: Do you want to enable Social Sharing for your website
ja: あなたのウェブサイトのためのソーシャル共有を有効にしますか

en: What Sharing Networks do you want to show in the sharing widget? (All other sharing networks  will be shown as part of LoginRadius sharing icon)
ja: あなたは、共有ウィジェットに表示するには、どのような共有ネットワークをしたいですか？ （他のすべての共有ネットワークがLoginRadius共有アイコンの一部として表示されます）

en: You can select only nine providers
ja: あなたは、わずか9プロバイダを選択することができます

en: Show at the top of content
ja: コンテンツの上部に表示する

en: Show at the bottom of content
ja: コンテンツの下部に表示する

en: What area(s) do you want to show the social sharing widget?
ja: 何面積（S）は、ソーシャル共有ウィジェットを表示したいのですか？

en: Choose a sharing theme
ja: 共有テーマを選択

en: Specify distance of vertical sharing interface from top (Leave empty for default behaviour)
ja: 上から垂直共有インターフェイスの距離（デフォルト動作のために空のままにしておきます）を指定します

en: Enter a number (For example - 200). It will set the 'top' CSS attribute of the interface to the value specified. Increase in the number pushes interface towards bottom.
ja: 。番号（ - 200たとえば）を入力しますこれは、指定された値に、インターフェイスの'トップ' CSS属性を設定します。数の増加は、底部に向かってインターフェースをプッシュします。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Preview
ja: プレビュー

en: Log Out
ja: ログアウト

en: This account is already mapped
ja: このアカウントはすでにマップされている

en: Account mapped successfully
ja: アカウントが正常にマッピング

en: Link your account
ja: アカウントをリンク

en: By adding another account, you can log in with the new account as well!
ja: 別のアカウントを追加することによって、あなたにも新しいアカウントでログインすることができます！

en: Connected with
ja: と接続

en: Remove
ja: 削除する

en: Active (Click to Disable)
ja: アクティブ（無効にする]をクリック）

en: Inactive (Click to Enable)
ja: 非アクティブ（有効にする]をクリック）

en: Unexpected error occurred
ja: 予期しないエラーが発生しました

en: Login or register with Facebook, Twitter, Yahoo, Google and many more
ja: ログインまたはFacebookやTwitterやYahoo、Googleと多くに登録

en: Title:
ja: タイトル

en: Before widget content:
ja: ウィジェットコンテンツの前に：

en: After widget content:
ja: ウィジェットコンテンツの後に：

en: Hide for logged in users:
ja: ログインユーザーは、非表示にする：
